PolishGermanEnglish

Zaproszenie
do obejrzenia wystaw
„Miasta Dolnego Śląska
na fotografii lotniczej”

Wystawy prezentujemy
na wrocławskim Rynku
oraz w Ratuszu
(Muzeum Miejskie Wrocławia)


Serdecznie zapraszamy!

  więcej...

Sprawdź swoją wiedzę
o historii Wrocławia
z Radiem RAM
i wydawnictwem
VIA NOVA

Zagadka historyczna w Radiu RAM pojawiać się będzie na 89,8 FM w każdy wtorek koło godz. 16.45.

  więcej...

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

30.11 – 3.12.2017

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie oraz na stoisko nr 50
Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1

  więcej...
Archiwum


Miasta Dolnego Śląska na fotografii lotniczej

Image

Mili Państwo, na wrocławskim Rynku można już oglądać wystawę „Miasta Dolnego Śląska na fotografii lotniczej”. Stare, przedwojenne zdjęcia zostały skonfrontowane ze współczesnymi ujęciami wykonanymi częściowo z samolotu, częściowo z drona. Śledzenie różnic, często znacznych, wynikających ze zniszczeń wojennych i odbudowy, to zajęcie nadzwyczaj interesujące. Ekspozycja (sfinasowana przez Gminę Wrocław) będzie prezentowana do połowy maja.

Druga wystawa o tym samym tytule i innym wyborze fotografii pokazywana będzie w maju i czerwcu w Ratuszu (Muzeum Miejskie Wrocławia). Otwarcie po długim weekendzie, w poniedziałek 7 maja o godz. 17,00, wstęp wolny.

Zdjęcia obu wystaw to zaledwie część materiału, który zebrany został w albumie, też pod tym tytułem. Przeszło 50 miast (w tym Wrocław), blisko 150 fotografii archiwalnych i współczesnych z merytorycznym tekstem i opisami – album ten zadowoli każdego fana naszego regionu i skłoni do zupełnie nowego spojrzenia na urocze dolnośląskie miasta i miasteczka, często nam nieznane...

Fotografie współczesne: Stanisław Klimek; fotografie archiwalne: Instytut Herdera w Marburgu (współwydawca albumu); koncepcja albumu i wystaw oraz tekst: Rafał Eysymontt; podpisy do fotografii: Sławomir Brzezicki; Wydawnictwo Via Nova. Album dostępny jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej.

Na okładce książki montaż Stanisława Klimka przedstawiający Dzierżoniów.

http://vianova.com.pl/content/view/1193/14/lang,pl/

  więcej...

Wrocław 1947. Fotografie lotnicze

Image

To trzeci już pokaz lotniczych fotografii Wrocławia prezentowany na Rynku. Po wystawie współczesnych fotografii Stanisława Klimka w 2006 roku oraz w roku 2007 fotografii z okresu międzywojennego przyszła kolej na zdjęcia, które utrwaliły niezwykły moment w historii miasta, tuż po zakończeniu II wojny światowej, przed usunięciem ruin i odbudową. „Obecna prezentacja systematycznie pokazuje prawie cały obszar Wrocławia. Miłośnicy historii znajdą na fotografiach nieznane obrazy miasta, boleśnie okaleczonego działaniami wojennymi, a potem polityką władz komunistycznych, traktujących przez lata Wrocław jako miejsce pozyskiwania taniej cegły dla odbudowującej się Warszawy. Dostrzegą leje po bombach, transzeje okopów, punkty obrony przeciwlotniczej, zrujnowane domy, zniszczone drogi, mosty i zatopione w nurtach Odry barki. Wprawne oko zauważy także obiekty, które przestały istnieć nie wskutek walk o Festung Breslau, lecz w wyniku powojennych decyzji politycznych: zamek królewski przy placu Wolności, gmach poczty przy placu Dominikańskim czy muzeum przy placu Muzealnym” (dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, z tekstu wprowadzenia do wystawy). Zdjęcia wykonane na potrzeby wojska w 1947 roku, obecnie przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie, udostępnione zostały do prezentacji przez przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wystawę przygotowało Biuro Promocji Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia we współpracy z wydawnictwem Via Nova.

  więcej...

Gregor Thum Ambasadorem Wrocławia

Image

Gregor Thum, niemiecki historyk i slawista, jest autorem książki "Obce miasto. Wrocław 1945 i potem". To po "Mikrokosmosie" Normana Daviesa druga książka o Wrocławiu, która przysparza miastu rozgłosu poza granicami Polski i pozwala zrozumieć jego skomplikowaną historię.
Przekopał się przez polskie, często niewykorzystywane do tej pory źródła archiwalne oraz literaturę, żeby zrozumieć obcość, jaką odczuwali polscy osadnicy w stosunku do niemieckiego miasta, i pokazać, jak ją przełamali. Gigantyczna praca. I kapituła Ambasadora Wrocławia to doceniła.
Thum przedstawia Wrocław jako niezwykłe miejsce w Europie - skupiające jak w soczewce cały dramat XX-wiecznej Europy: nacjonalizm, ksenofobię, antysemityzm, fantazje germanizacyjne III Rzeszy, bezmiar zniszczeń II wojny światowej, eksterminację europejskich Żydów, przesunięcie granic, przymusowe przesiedlenia, rozdzielenie kontynentu żelazną kurtyną.
Wrocław przetrwał te wszystkie katastrofy i z dymiącej kupy ruin znów zamienił się w kwitnące europejskie miasto. Ale wymagało to ogromnego wysiłku Polaków, co Thum z empatią przedstawia.
Ambasador Wrocławia dziś mieszka wprawdzie w USA, w Pittsburghu, ale twierdzi, że czuje się wrocławianinem. - Tak się zżyłem z tym miastem, że szukam w internecie nie tylko wiadomości z Niemiec, lecz także z Wrocławia. Identyfikacja z miastem to kwestia dobrowolnej decyzji. Ja taką decyzję podjąłem - mówi Thum.

  więcej...
© VIA NOVA 2008
panorama vianova