PolishGermanEnglish

Zaproszenie
do obejrzenia wystaw
„Miasta Dolnego Śląska
na fotografii lotniczej”

Wystawy prezentujemy
na wrocławskim Rynku
oraz w Ratuszu
(Muzeum Miejskie Wrocławia)


Serdecznie zapraszamy!

  więcej...

Sprawdź swoją wiedzę
o historii Wrocławia
z Radiem RAM
i wydawnictwem
VIA NOVA

Zagadka historyczna w Radiu RAM pojawiać się będzie na 89,8 FM w każdy wtorek koło godz. 16.45.

  więcej...

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

30.11 – 3.12.2017

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie oraz na stoisko nr 50
Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1

  więcej...
Archiwum

Wrocław lat sześćdziesiątych XX wieku
na fotografiach Tomasza Olszewskiego

Autor:
Marzena Smolak (tekst)
Tomasz Olszewski (fotografie)

24,0 x 32,8 cm,
144 strony,
wersja: angielska

TOMASZ OLSZEWSKI, artysta fotografik

Urodzony w 1929 roku w Warszawie. W 1945 roku przyjechał na Dolny Śląsk i zamieszkał z rodziną w Szklarskiej Porębie. Z wykształcenia ekonomista i geograf (absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego), swoje twórcze życie poświęcił fotografii. Pierwsze zdjęcie zrobił w 1953 roku, a od 1955 roku regularnie wystawia swoje prace. W 1959 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1959–1969 mieszkał i pracował we Wrocławiu, następnie w Białymstoku i Jeleniej Górze, w 1996 roku powrócił do Szklarskiej Poręby. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. W okresie wrocławskim miał pięć wystaw indywidualnych: „Drezno – miasto i ludzie”, „Forma i treść”, „Wrocław stary i nowy”, „Wrocław 1945–1965”, „Moje piękne miasto. Moje dziwne miasto”. Jest także autorem dwóch albumów fotograficznych: Wrocław 1945–1965 (Warszawa 1965, z tekstem Ignacego Rutkiewicza) i Moje miasto (Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1972). W 1968 roku otrzymał artystyczną nagrodę miasta Wrocławia w dziedzinie fotografiki.

Od 1960 roku – zatrudniony w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia – pieczołowicie prowadził dokumentację odbudowy i budowy Wrocławia. Powstało wówczas wiele świetnych fotografii pokazujących Wrocław lat sześćdziesiątych XX wieku: wszechobecne jeszcze ślady drugiej wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli. Ponieważ interesowała go również tematyka socjologiczna, wśród jego prac fotograficznych znalazło się wiele zdjęć o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości. Na uwagę zasługują panoramy miasta fotografowane z wysokich punktów oraz pojedyncze obiekty i ich fragmenty w efektownych ujęciach.

Fotografie Tomasza Olszewskiego, oprócz walorów artystycznych, mają jeszcze jedną zaletę – są dzisiaj świetnym dokumentem ikonograficznym, dokumentem epoki: Wrocławia lat sześćdziesiątych XX wieku.

Zbiór fotografii Wrocławia autorstwa Tomasza Olszewskiego został zakupiony w 2007 roku przez Muzeum Miejskie Wrocławia i jest przechowywany w Dziale Ikonografii Wrocławia. Wystawie towarzyszy album fotografii.

Marzena Smolak
Muzeum Miejskie Wrocławia


"kliknij" obrazek, aby powiekszyć


 
© VIA NOVA 2008
panorama vianova