
Nowa Sól/Neusalz Historyczno-topograficzny atlas miast śląskich tom 4Wydane na zlecenie Instytutu Herdera przez: Peter Haslinger Wolfgang Kreft Grzegorz Strauchold Rościsław Żerelik
Opracowali: Hans-Jürgen Klink, Jolanta Rusinowska-Trojca
29,7 x 42,0 cm, 52 str., Paperback versions: German/PolishOpracowanie poświęcone Nowej Soli, powiatowemu miastu dolnośląskiemu, stanowi kontynuację wydawanego od 2010 r. w Instytucie Herdera „Historyczno-topograficznego atlasu miast śląskich".
Powstanie i początkowy rozwój Nowej Soli w XVI i XVII w. związane były z założeniem dóbr kameralnych i warzelni soli. Ważnym impulsem rozwojowym było utworzenie kolonii Jednoty Braterskiej w 1743 r. Późniejszy rozkwit miasta nastąpił dzięki przemysłowi tekstylnemu i hutnictwu. W XXI w. władze miasta, oprócz wspierania przemysłu, koncentrują się na rozwoju turystyki i zachowaniu dziedzictwa historycznego.
Atlas przedstawiający w nowatorski sposób rozwój 34 wybranych miast od początku XIX do XXI w. jest kombinacją faktów, informacji oraz interpretacji historii i współczesności miast opracowywanych w jego ramach. Zamiarem wydawców jest utworzenie trwałego przyczynku do dalszych badań obszarów miejskich, służących jako wkład do planowego rozwoju miejskiego oraz wzmocnienia tożsamości regionalnej i lokalnej.
W powstanie atlasu miast śląskich bezpośrednio zaangażowane są następujące instytucje partnerskie: Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego (Pracownia Atlasu Historycznego), Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Biblioteka Państwowa w Berlinie - Pruskie Dziedzictwo Kulturowe (Staatsbibliothek zu Berlin - Preußischer Kulturbesitz). Poza partnerską współpracą instytucjonalną, na atlas składają się opracowania o rozwoju poszczególnych miast 29 autorów z Polski, Czech i Niemiec.
 Click to enlarge
|