PolishGermanEnglish

Zaproszenie
do obejrzenia wystaw
„Miasta Dolnego Śląska
na fotografii lotniczej”

Wystawy prezentujemy
na wrocławskim Rynku
oraz w Ratuszu
(Muzeum Miejskie Wrocławia)


Serdecznie zapraszamy!

  więcej...

Sprawdź swoją wiedzę
o historii Wrocławia
z Radiem RAM
i wydawnictwem
VIA NOVA

Zagadka historyczna w Radiu RAM pojawiać się będzie na 89,8 FM w każdy wtorek koło godz. 16.45.

  więcej...

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

30.11 – 3.12.2017

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie oraz na stoisko nr 50
Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1

  więcej...
Archiwum

Tajemnice wrocławskiej katedry
i Ostrowa Tumskiego

Autor:
Wojciech Chądzyński

16,5 x 24,1 cm, 224 str.,
230 fotografii,
oprawa twarda
wersja: polska

Historyk, a przede wszystkim dziennikarz, Wojciech Chądzyński od wielu lat zajmuje się historią i jej materialnymi śladami we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W najnowszej książce swej popularnej serii uwagę swą kieruje na katedrę, „matkę kościołów śląskich”, i Ostrów Tumski, kolebkę Wrocławia.

„Nie jest to pierwszy przewodnik po katedrze, ale pokazuje wiele zabytków często zapomnianych i niedocenionych, a ubarwienie ich legendami czy powstałymi na ich kanwie opowieściami czynić go może lekturą dla zwiedzających i miłośników miasta fascynującą. Wyjaśnia też Autor wiele tajemnic pomników, ołtarzy i zabytków, które oglądane niemal codziennie nie są dostrzegane lub zrozumiałe.” 

(Arkadiusz Dobrzyniecki – historyk sztuki)


 


"kliknij" obrazek, aby powiekszyć


autorstwa Doroty Olearczyk

Punkt Informacji Kulturalnej we Wrocławiu (pik.wroclaw.pl/‎)

Ostrów Tumski skrywa w sobie wiele legend i anegdot, którymi hojnie obdarowują turystów przewodnicy. Niemal każda kamienna głowa, postać czy witraż mają swoją niezwykłą historię. Nie sposób zgłębić ich sekretów podczas jednej kilkugodzinnej wycieczki. Dlatego godne polecenia są publikacje Wojciecha Chądzyńskiego- historyka, dziennikarza, od wielu lat zajmującego się historią i jej materialnymi śladami we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Najnowszą swoją książkę „Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego” Wojciech Chądzyński podzielił na dwie części. Pierwsza-  stanowi zapis faktów o katedrze, „matce kościołów śląskich”, i Ostrowie Tumskim, kolebce Wrocławia, druga-  jest zbiorem legend. Czytelnik balansuje między rzetelnością faktu i nadającą postaciom, wydarzeniom i miejscom atrakcyjnego kolorytu – anegdotą. Optymalne nasycenie treści sensacją i prezentacją minionej rzeczywistości stanowi niewątpliwy walor publikacji.

Autor wspomina plejadę świętych okalających główne wejście do katedry. O Św. Jadwidze czytamy: „ w lewej ręce trzyma model trzebnickiej bazyliki, a w prawej różaniec oraz trzewiki. Buciki te nawiązują do jej ascetycznego trybu życia. Nieustannie bowiem umartwiała swoje ciało i bez względu na porę roku chodziła boso. Kiedy zatroskany o jej zdrowie spowiednik, polecił, by zaczęła nosić obuwie, księżna posłusznie polecenie wykonała i od tej pory nosiła...przewieszone przez ramię.”

Arkadiusz Dobrzyniecki – historyk sztuki- pisze- „Nie jest to pierwszy przewodnik po katedrze, ale pokazuje wiele zabytków często zapomnianych i niedocenionych, a ubarwienie ich legendami czy powstałymi na ich kanwie opowieściami czynić go może lekturą dla zwiedzających i miłośników miasta fascynującą. Wyjaśnia też Autor wiele tajemnic pomników, ołtarzy i zabytków, które oglądane niemal codziennie nie są dostrzegane lub zrozumiałe.”

Krótkie opowieści o klątwie białej róży, niezwykłym korzeniu, lwie bez grzywy, kamiennych kluskach, łysych aniołkach, zachłannej wdowie, o schadzkach Brahmsa, pocisku wbitym w ścianę wieży katedry, latarnikach ... są interesującą lekturą, którą można z powodzeniem ordynować zarówno przed, po, jak i w trakcie zwiedzania Wrocławia.

tekst: Dorota Olearczyk

Zapraszamy do lektury artykułu pt. „Tajemnice małego Watykanu”
autorstwa ks. Rafała Kowalskiego i rozmowy z Wojciechem Chądzyńskim
autorem książki pt. „Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego”

Artykuł i rozmowa zamieszczone zostały na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” nr 6, 9 lutego 2014
Zapraszamy również do lektury artykułu pt. „Katedra bez tajemnic”
autorstwa Michała Ratajczaka
i wzięcia udziału w KONKURSIE DLA CZYTELNIKÓW

Artykuł zamieszczony zostały na łamach „Słowa Wrocławian” nr 02/2014 (60) marzec 2014

© VIA NOVA 2008
panorama vianova